Ensi-iltatiedot

Lähettäkää ensi-iltatiedot TNL:n toimistoon joko kirjeessä tai tämän sivun lomakkeella. Tiedot ovat näkyvissä yhden kuukauden.

Espoon Kaupunginteatterin vierailuensi-illat teatterin omilla sivuilla.

2019

 

6.7.

Salon Teatteri

Anni Blomqvist: Myrskyluodon Maija
Ohj. Peter Nyberg
Liput

10.7.

Jo-Jo Teatteri

Timo Parvela: Maukka, Väykkä ja suuri seikkailu
Ohj. Jatta Pirinen
Liput

18.7.

Jyväskylän Kansannäyttämö

Kaisa Mattila: Kesäinen maa – Rauli Badding Somerjoki
Ohj. Kaisa Mattila
Liput

 

3.8.

Teatteri Hyökyvuori

Tiina Brännare ja Eppu Nuotio: Kaiken takana on nainen
Ohj. Tiina Brännare

Liput

 

10.8.

Teatteri Hyökyvuori

Astrid Lindgred: Peppi Pitkätossu
Ohj. Erika Rehmonen ja Jere Hartikainen

Liput

 

30.8.

Tampereen Ylioppilasteatteri

Useita kirjoittajia: Kaipauksia – Kolme pienoisnäytelmää
Ohj. Laura Mäkinen, Miika Ruokokoski, Jani Hämäläinen

Liput

 

30.8.

Contakti-teatteri

Sirkku Peltola: Tyttö ja varis
Ohj. Katariina Lohiniva

Liput

 

12.9.

Kouvolan Teatteri 

Dale Launer, Stanley Shapiro, Paul Henning: Herrasmieshuijarit
Ohj. Mika Nuojua
Liput

14.9.

Teatteri Kultsa

Paula Salminen: 13 uponnutta vuotta
Ohj. Tarja Koskela
Liput

28.9.

Tukkateatteri

William Shakespeare: HC Macbeth
Ohj. Terhi Tuominen
Liput

29.9.

Eliisa-teatteri 

Merja Kurkinen: Kuohuista kasvanut – Tammerkosken kaupungin 240 vuotta
Ohj. Merja Kurkinen
Liput

4.10.

Riihimäen Nuorisoteatteri
Sanna Saarela ja työryhmä: Supersankareiden välitystoimisto
Ohj. Sanna Saarela
Liput

 

6.10.

Järvenpään Teatteri
Astrid Lindgren: Ronja Ryövärintytär
Ohj. Essi Kaila
Liput

11.10.

Kaarinan Nuorisoteatteri
Marshall Brickman, Rick Elice: The Addams Family
Ohj. Anna Hellsten
Liput

 

12.10.

Keravan Ooppera

Sam. Sihvo: Hevoshuijari
Ohj. Timo Tirri
Liput

17.10.

Contakti-teatteri

Kreetta Onkeli: Ilonen talo
Ohj. Anne Rinnetmäki
Liput

18.10.

Tikkurilan Teatteri

Hella Wuolijoki: Niskavuoren naiset
Ohj. Janne Puustinen
Liput

 

25.10.

Lempäälän Työväennäyttämö
Antti Hopia: Sulle nauran neiti kesäheinä eli Eino Leino pyjamassa
Ohj. Heikki Hult

 

2.11.

Teatteri Kultsa

Työryhmä: Soteutus
Ohj. Jouni Puumalainen, Heini Reynolds
Liput

9.11.

Pietarsaaren näyttämö

Agatha Christie: Hiirenloukku
Ohj. Göran Sjöholm
Liput

10.11.

Teatteri Fiasko

Anton Tsehov: Kosinta
Ohj. Tuire Hindikka

20.11.

Tikkurilan Teatteri

Astrid Lindgren: Peppi Pitkätossu
Ohj. Ilja Mäkelä
Liput

 

15.12.

Oulun ylioppilasteatteri
Bertolt Brecht: Setsuanin hyvä ihminen
Ohj. Niina Aho
Liput