Kuulas-festivaalia pidennetään viisipäiväiseksi
MAKSUTON TAIDELAUANTAI PERHEILLE JÄLLEEN VERLAN TEHDASMUSEOLLA
Lasten Teatteritapahtuma Kuulas järjestetään 38. kertaa Kouvolassa 19.–23. toukokuuta 2026. Festivaalilauantaina 23. toukokuuta Kuulas koetaan toista kertaa Verlan tehdasmuseoalueella. Verlassa toteutetaan maksuton Taidelauantai koko perheelle. Unescon maailmanperintökohteisiin kuuluvan Verlan ohjelmassa on maailmanluokan nykysirkusta, koko perheen konsertti sekä tehdasalueen historiaan perustuva seikkailukierros ja sirkustemppurata lapsille. Alueelle järjestetään yhden euron hintaiset bussikuljetukset Kouvolan matkakeskuksesta ja Kuusankoskitalolta.
”Tuntuu tärkeältä tarjota korkeatasoinen, koko perheen taidetapahtuma aikana, jolloin kulttuurialan kuulumiset ovat jo pitkään olleet täynnä huolta ja koskeneet rahoitusleikkauksia. Erityisen hienoa on päästä taas kohtaamaan taiteen merkeissä juuri Verlassa, joka ympäristönä on maailmanlaajuisesti ainutlaatuinen. Sinne toivotamme kaikki kesänavausretkelle ja kohtaamaan taiteen äärelle”, sanoo festivaalin ohjelmistovastaava Annukka Ruuskanen Työväen Näyttämöiden liitosta.
Verlan tehdasmuseon kanssa tapahtumaa on kehitetty viime kevään kokemusten pohjalta, ja museonjohtaja Ville Majurihenkilökuntineen on ollut mukana suunnittelussa. Niin ikään Verlan seudun yrittäjät ja kyläläiset osallistuvat toteuttamiseen tuomalla alueelle myyntipisteitä, joista voi ostaa lähiruokaa ja muita paikallisia tuotteita. Tapahtumaan voi tulla myös piknikille omien eväiden kanssa tai nauttia Verlan ravintolapalveluista.
Taidelauantai kuljetuksineen toteutetaan Kymin Osakeyhtiön 100-vuotissäätiön rahoituksella, jota myönnettiin vuosille 2025–26 yhteensä 120 000 euroa.
Kuulas-festivaali toteutetaan entiseen tapaan myös Kuusankoskitalossa 19.–22. toukokuuta. Tapahtuma alkaa tänä vuonna jo tiistaiaamuna, koska näin halutaan varmistaa kaikkien halukkaiden päiväkotiryhmien pääsy esityksiin.
Koko perheelle elämyksiä antavalle lastenteatterifestivaalille on kutsuttu kotimaan parhaita ammattilaisia. Kuusankoskella, Kouvolassa ja Verlassa nähdään yhteensä 12 teatteri-, tanssi- ja sirkusryhmää. Festivaaliperjantaina 22. toukokuuta järjestetään myös Kuulas-karnevaali Kuusankoskitalon ulkonäyttämöllä. Circus Helsingin kansainvälisestikin kiinnostusta herättänyt Acapelko-esitys viedään suoraan muutamille Kouvolan alueen alakouluille.
”Festivaaliesityksissä kohtaamme nyt lastentaiteen laajan tyylikirjon. Mukana on nykysirkuksen lisäksi musiikki- ja tanssiteatteria, vauhdikkaita komedioita sekä filosofisia ja jopa surrealistisia teoksia. Useisiin esityksiin lapset pääsevät osallistumaan itsekin”, toteaa Annukka Ruuskanen.
Lipunmyynti yleisölle alkaa 20. huhtikuuta.
Ohjelma Verlassa 23.5.2026 klo 11–15:
Race Horse Company, Helsinki: Mulliville
Mulliville on villin mielikuvituksellinen ulkoilmasirkus, joka sijoittuu outoon pohjoiseen rajaseutuun – osittain unimaailmaan, osittain autiolle maatilalle. Täällä kolme uudisasukasta kohtaa äärimmäisen haasteen: uhmakkaan mekaanisen härän, jolla on oma tahto. Lännenelokuvien charmista inspiraationsa saava esitys yhdistää fyysisen komedian, rohkean akrobatian ja terävän ensemble-ajoituksen nopeatempoiseksi, koko perheen viihdyttäväksi spektaakkeliksi.
Kuuma Ankanpoikanen, Turku: Gorillapoliisit
Kuuman Ankanpoikasen innokkaanpulskeat Gorillapoliisit huolehtivat Kouvolan kaupungin järjestyksestä ja viihtyvyydestä Verlan museoalueella. Gorillapoliisit ovat pehmeänpuoleisia, lapsekkaita ja hyvin virkaintoisia. Heidän toimenkuvaansa kuuluu kiivasta salapoliisitoimintaa, huumekoiran elvytysyrityksiä, pidätyksiä, hienostuneita teekutsuja sekä keskittynyttä kolmipyöräilyä. Gorillapoliisien katuteatteriesitys on hellyttävä, yllättävä ja hämmentävän hauska. Se osoittaa, että paikalla oleva virkavalta voi saada aikaan puhdasta iloa.
Lastenmusiikkiorkesteri Loiskis, Jyväskylä: Lastenkonsertti
Eri sukupolvet yhdistäviä lauluja luonut orkesteri on laulattanut, naurattanut ja liikuttanut vuosikymmenten varrella kymmeniä tuhansia lapsia ja aikuisia tuhansilla esiintymisillään Inarista Hankoon. Useita tyylejä jopa 20:lla eri soittimella yhdistävästä musiikillisesta ilottelusta syntyy orkesterin herkullinen soundi, jonka ajattomuus yhdistää erilaisia musiikin ystäviä sekä kannustaa harrastamaan musiikkia yhdessä. Yleisö pääsee aina osallistumaan: laulamaan, leikkimään ja hupsuttelemaan. Loiskis innostaa ja yllättää varmasti – joskus jopa itsensä.
Teatteri ILMI Ö: Salli Saukko ja tehtaan arvoitus
Lapsiryhmät pääsevät seikkailukierrokselle auttamaan Salli Saukkoa ratkaisemaan arvoituksen Verlan alueella.
Yli 6-vuotiaille aikuisen seurassa.
Sirkuskoulu Bravuuri, Kouvola: Nonstop-sirkustemppurata
Kouvolasta maailmanmenestykseen noussut sirkuskoulu Bravuuri tuo lajin kaikkien saataville. Kattava sirkusvälineistö takaa elämyksen koko perheelle, kun kokeilemaan pääseekin ihan itse, miltä esimerkiksi jongleeraus, nuoralla tasapainoilu tai yksipyöräily tuntuu.
Kaikenikäisille.
Esitykset Kuusankoskitalossa 19.–22.5.2026
Wusheng Company, Helsinki: Rapuooppera
Rapuooppera on matkalaukkuun mahtuva koko perheen minimusikaali, joka perustuu Leena Sainion samannimiseen runoteokseen. Runoista ja pienistä tarinoista koostuva teatteriesitys sisältää musiikkia, tanssia, laulua ja minimalistista nukketeatteria. Teoksen runot ovat hauskoja, pohdiskelevia ja haikeitakin. Esityksessä yleisö pääsee lempeästi osallistumaan lauluihin ja tansseihin sekä loitsuamaan muun muassa kiusaamista pois koko maailmasta. Kaikki esityksessä kuultava musiikki on sävelletty Sainion runoihin Rapuooppera-esitystä varten. Esityksen alussa kuullaan päiväkoti-ikäisten lasten kirjoittamia oodeja, jotka on omistettu eläimille.
Yli 3-vuotiaille.
Teatteri Taimine, Espoo: Mainio herra Iloinen
Suurimman kaupungin korkeimmassa talossa asuu herra Iloinen.
Iltaisin hän loikoilee katsellen tähtiä, eikä muita silloin ole, vain hän ja tähdet. Yhtenä aamuna alemman kerroksen tyhjään asuntoon muuttaa jotakin keltaista. Se on neiti Sitruuna. Mutta sitruunan kanssa ei ole helppoa ystävystyä. Voiko sellaisen kanssa olla ystävä? Erilaisuudesta, yksinäisyydestä ja ystävyydestä kertova esitys on pieni filosofinen helmi.
Yli 2-vuotiaille
Tanssiteatteri Raatikko, Vantaa: Tiimi Vilkkuvalot
Tiimi Vilkkuvalot on yllätyksellinen tanssiteatteriesitys koko perheelle – täynnä vauhtia ja täydellistä tiimityön kaaosta. Saako auttavainen Tiimi Vilkkuvalot sotkut selvitettyä vai kaipaako yleisön avuliaita neuvoja? Lähes sanaton esitys sopii kaikenkielisille katsojille.
Yli 3-vuotiaille.
SuperTeatteri, Lahti: Pumpuli
Pumpuli on aisteja hivelevä, rauhallinen ja lempeä vauvateatteriesitys, jossa tunnelmat syntyvät musiikin, äänien, valojen, sanojen ja liikkeen kautta. Vauvantahtisessa esityksessä tärkeää on luonnollisuus ja rauhallisuus, joten katsomoon otetaan maksimissaan 15 vauva-aikuinen –paria/esitys. Esityksen kesto on noin 20 min., jonka jälkeen vauvat saavat vapaasti ihmetellen tutustua teoksessa käytettyihin materiaaleihin.
4–18 kuukauden ikäisille vauvoille ja taaperoille.
Tanssiteatteri Glims & Gloms, Espoo: Tanssitohtori
TanssiTohtori tutkii avaruuden äärettömyyksiä ja elämän ihmeitä tanssin ja liikekokeiden avulla. Hajamielinen tutkijahahmo ilmestyy laboratoriostaan jahtaamaan kadonneita tanssiliikkeitä. Tekeillä on koreografia eli tanssi jonka valmistumiseen Tohtori tarvitsee myös katsojien apua. Esityksessä leikitellään asiatiedon ja kielellisen riimittelyn välimaastossa. TanssiTohtori kannustaa katsojia leikkimielisesti omaehtoiseen ajatteluun, uteliaisuuteen ja tietenkin tanssimaan.
Tilausesitys Kulttuuripolku Lennokille.
Nukketeatteri Sampo, Helsinki: Da Da Sur
Da Da Sur on upea matka alitajuntaan ja luovuuteen. Lavalla tutut esineet muuttavat muotoaan ja liitelevät lintuina taivaalle tai heräävät animaatioista eloon. Teos on sanaton ja kokemuksellinen sukellus dadaismin ja surrealismin maailmaan esineteatterin keinoin. Esitystä voi tulla katsomaan äidinkielestä riippumatta. Katsojat pääsevät esityksen lopuksi tutustumaan tarkemmin esityksen mielikuvituksellisiin lavasteisiin ja esineisiin ja kokeilemaan niitä itse.
Yli 2-vuotiaille.
Teatteri Hevosenkenkä, Espoo: Konna ja Konstaapeli Kerttu
Kertun poliisiasemalla on tärkeä tehtävä – säilyttää turvallisesti maailman arvokkainta timanttia ja estää kuuluisaa Konnaa saamasta sitä. Kertulla on työtovereinaan apulaiskonstaapelit Rattis ja Musu, ja kun joukkoon liittyy uusi apulainen, arka koira nimeltään Puppe Pelkonen, tiimi on valmis. Lisävipellystä tapahtumiin tuovat ovela tikkarivaras Toukkanen, naapurin hupsahtava täti Tyyne Puputti sekä poliisikaksikko Jantunen ja Juntunen. Selvitettävää riittää ja vauhdikkaan rosvojahdin lopuksi Puppe huomaa, ettei hän enää olekaan niin pelokas.
Yli 3-vuotiaille.
Ilmainen Kuulas-karnevaali ja työpajat
Perjantaina 22.5. kello 17 Kuusankoskitalon ulkonäyttämöllä järjestetään koko perheen Kuulas-karnevaali, jossa nähdään nykysirkusryhmä Race Horse Companyn huima Mulliville-esitys sekä lasten omaa ohjelmaa. Tapahtuma on maksuton.
Kuusankoskitalon yläaulassa järjestetään lapsille maksuttomia työpajoja ke–pe klo 9–11 sekä pe klo 16–18. Ei ikärajaa, mutta perheen pienimmät voivat osallistua aikuisen kanssa.
Lipunmyynti ja aikataulut
Kuusankoskitalolla olevien esitysten lipunmyynti käynnistyy maanantaina 20.4. osoitteessa www.netticket.fi. Päiväkoti- ja koululaisesitysten ryhmämyynti alkaa 30.3. Ryhmille on tarjolla ilmaiset festivaalibussit arkiaamujen esityksiin Kymin Osakeyhtiön 100-vuotissäätiön tuella.
Kuulas jo vuodesta 1988
Kuulas on taiteellisesti tasokas lasten teatterifestivaali, joka on järjestetty Kouvolassa jo vuodesta 1988 lähtien. Ohjelmistossa on lastenteatteriesityksiä, katuteatteria ja työpajoja koko perheelle. Tapahtuman pääjärjestäjänä toimii Työväen Näyttämöiden liitto yhteistyössä Kouvolan kaupungin ja Kouvolan Teatterin kanssa. Tapahtumaa rahoittavat Kymin Osakeyhtiön 100-vuotissäätiö, Kouvolan kaupunki ja Taide- ja kulttuurivirasto.
Lisätiedot: www.kuulas.info
Ohjelmistovalinnat: Annukka Ruuskanen, TNL:n toiminnanjohtaja, 050 540 3802, annukka.ruuskanen@tnl.fi
Ohjelmistovalinnat: Mikko Väänänen, TNL:n tuottaja, 050 594 6074, mikko.vaananen@tnl.fi
Paikallistuottaja: Karolina Eklund, 050 372 8333, karolina.eklund@tnl.fi